pozvánka
Expozice prezentuje církevní oltářní architekturu a plastiky převážně z období renesance a baroka. Nejvýznamnějšími vystavenými památkami jsou renesanční epitafy rodiny Thunklovy z roku 1579 a rodiny Pirchanovy z roku 1597, oltář sv. Ignáce z Loyoly, vytvořený v roce 1625, a oltář sv. Anny z roku 1683. Část expozice tvoří ukázky barokní sakrální plastiky pocházející hlavně z Jindřichohradecka.
VíceProstá renesanční stavba stojící na návrší zámeckého parku zaujme v interiéru především původními dochovanými ilusivnímu malbami a nápaditě řešeným dřevěným stropem symbolizujícím nebeský Jeruzalém. Svatyně je funkčnim římskokatolickým kostelem. V případě příznivého počasí bývá otevřena k nahlédnutí turistům.
VíceExpozice představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku.
VícePoměrně rozsáhlý soubor grafických listů Maxe Švabinského (17.9.1873-10.2.1962), významného českého malíře a grafika, který byl za své zásluhy o české malířství poctěn v roce 1943 čestným občanstvím města Dačic.
VíceExpozice významných osobností z Dačicka z různých oblastí: vědy, hudby, divadla, literatury, sportu (Matěj Mikšíček, Rudolf Walter, Vincenc Hlava, František Křížek, Gustav Skalský, Jan Macků, František Šíma, Stanislav Cyliak, Josef Florian, Jan Kounický, Rudolf Urbanec, František Kopečný, Vladimír Fuka, Bohumír Kozák, Miloš Nosek).
VíceStálé výstavky „František Křižík“, „Textilní výtvarník Josef Müller“, filmové projekce, doprovodné kulturní programy, po dohodě výuka a předvádění ručního tkaní.
VícePrvní část expozice je věnována fotografickému portrétu a podobence. Portrétní tvorba byla první oblastí rozsáhlého společenského uplatnění nového média. Expozice představuje tvůrčí postupy, jakými fotografický portrét vzniká v souvislosti s technickými možnostmi, které má fotograf při tvorbě k dispozici. Galerie portrétů podává přehled o společenském kontextu portrétní fotografie a zároveň upozorňuje na nejednoznačný vztah skutečnosti, jejího fotografického obrazu a představ diváka o sobě a světě, který okolo sebe vidí.
Více© 2025 Ledenice, webmaster@ledenice.cz, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o., Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO